آرامش اعصاب: اولین و کلیدی ترین فاکتور در تقویت سیستم ایمنی داشتن ذهنی آرام است. اگر بتوانید ذهن خود را عمیقا درمان کنید و به آرامشی ژرف در اعماق دست پیدا کنید به علم پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری ها دست پیدا کرده اید. ذهن آرام و مسلط به خوبی می تواند سیستم ایمنی را در کاراترین سطح خود رهبری کند. با تولید حساب شده هورمون ها و مدیریت درست نیروهای درونی، محیط بدن جایی برای جولان میکروب های بیماریزا نخواهد بود.

تغذیه: دومین عامل کلیدی نوع تغذیه است. در وحله اول از پرخوری دوری کنید برای غذاها حرص و ولع نداشته باشید. قطعا زیاده روی در خوردن غذا تاوان دارد و شما را با مشکلات جدی مواجه می کند. از غذاهای چرپ دوری کنید و مصرف نمک و قند را به حداقل میزان ممکن برسانید. از میوه ها به صورت روزانه استفاده کنید. مرکباتی همچون گریپ فروت و سایر میوه های غنی از ویتانین ث تقویت کننده های مهمی برای سیستم دفاعی بدن هستند.

ورزش: سومین عامل کلیدی ورزش است که اثرات دو مورد قبلی را در بهترین حالت ممکن تنظیم می کند. توانایی وانگیزه داشتن برای ورزش روزانه، یک موهبت ارزشمند است که فرد را به سمت سلامتی روحی و جسمانی سوق می دهد. تاثیری که ورزش بر سلامت مغز دارد بسیار چشمگیر و ارزنده است.

بهداشت محیط: یکی دیگر از عوامل مهم در سلامتی جسمانی و سلامت سیستم ایمنی رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی است. کنترل کردن آلودگی های میکروبی و ضدعفونی کردن درست منزل می تواند از ابتلا به انواع بیماری ها پیشگیری نماید. رعایت بهداشت فردی، سیستم ایمنی را برای مقابله با بیماری ها یاری می کند. ضدعفونی کردن منظم منزل و رعایت بهداشت فردی از خستگی سیستم ایمنی و حملات میکروبی جلوگیری خواهد کرد.