با توجه به افزایش نگهداری حیوانات خانگی در منازل، متخصصین عفونی نکات مهمی در خصوص پیشگیری از انتقال بیماری های ناشی از حیوانات دارند که رعایت کردن آنها موجب در امان ماندن از ابتلا به بیماری های عفونی می گردد. چندین نوع مختلف از عفونت های ویروسی و باکتریایی از طریق بزاق و مدفوع حیوانات امکان انتقال به انسان را دارند. این بیماری‌ها بر حسب نوع انتقال، عفونت های مختلفی در انسان ایحاد می کنند. بیماری‌هایی که از طریق تماس بزاق حاوی میکروب (ویروس و یا باکتری) حیوانات با پوست آسیب دیده (زخم شده) و یا مخاط انتقال می‌یابند مانند هاری، عفونت‌های پوست و عضلات‌‏، مفاصل، استخوان، عفونت سیستم عصبی و عفونت خون از طریق عوامل میکروبی نظیر پاستورلا مولتوسیدا، بارتونلا هنسله، کاپنوسیتوفاژ، تولارمی هستند.

نوع دیگر از بیماری ها از طریق دستان آلوده به ترشحات حیوان منتقل می شوند. تماس دست آلوده با دهان سبب انتقال انواع بیماری های، گوارشی، انگلی مانند، ای کولای، کیست هیداتیک، ژیاردیا، توکسوکار، آنکیلوستوما می شود.

با توجه به موارد ذکر شده، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

همواره بهداشت دستان خود را مد نظر داشته باشید.

معاینه دوره‌ای و منظم حیوانات توسط دامپزشک انجام شود.

ضدعفونی وسایل مرتبط با حیوانات از قبیل قلاده، ظرف غذا، قفس پرندگان و … به صورت روزانه انجام گیرد.

تجویز واکسن‌های لازم به حیوانات جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری به ویژه واکسن هاری اهمیت دارد.

در صورت بروز هر نوع علائمی از بیماری در حیوانات بلافاصله توسط دامپزشک معاینه و در صورت لزوم تحت درمان قرار گیرند.

کوتاه کردن ناخن حیوانات به ویژه گربه‌ها جهت پیشگیری از چنگ گرفتن و پنجه کشیدن بسیار مهم است. حیوانات خانگی باید از لحاظ وجود حشرات بر روی بدن‌شان بصورت منظم و مستمر مورد بررسی قرار گیرند.

از تماس حیوانات خانگی با حیوانات ولگرد و بلاصاحب ممانعت شود.