در جدیدترین مقاله منتشر شده در نشریه Frontiers in Pediatrics در 23 آوریل 2020 با بررسی هایی که بر روی انواع پروتئین های سطح سلولی صورت گرفته است مشخص شده است که کروناویروس به دو نوع پروتئین بر سطح سلول ها متصل می شود تا به داخل سلول نفوذ کند. این دو پروتئین شامل ACE2 و TMPRSS2 هستند که اتصال همزمان هر دوی اینها به ویروس، سبب فعال شدن پروتئین تاجی شکل کرونا و متعاقب آن تزریق ذرات ویروس به سلول می شوند. محققان یافته اند که برخی از سلول های ریه (پنوموسیت های نوع 2)، نوع خاصی از سلول های مجرای بینی (سلول های تولید کننده ترشحات مخاطی-Goblet cells) و سلول های روده (انتروسیت های جذب کننده مواد غذایی) به صورت همزمان این دو پروتئین را بسیار بیشتر از سلول های سایر نواحی بدن در سطح خود بروز می دهند.

جالب است بدانید که پروتئین ACE2 که به ویروس متصل می شود در بدن به دو شکل محلول در خون و متصل به سلول (بافتی) وجود دارد. نوع بافتی آن تقریبا در مردان و زنان به یک اندازه است و در صورت اتصال به کرونا، آن را به داخل سلول هدایت می کند و آغازگر بیماری می شود. اما نوع محلول آن برعکس عمل می کند به صورتی که نه تنها باعث ورود کروناویروس به سلول نمی شود بلکه به عنوان پادزهر عمل کرده و با اتصال به کروناویروس اثر حفاظتی در برابر بیماری ایجاد می کند. بنابراین افرادی سریعتر بهبود پیدا می کنند که مقادیر بالاتری از ACE2  محلول در خون آنها وجود داشته باشد. معمولا افراد مختلف بر حسب تفاوت ژنتیکی مقادیر مختلفی از این پروتئین در خون دارند اما چه کسانی به صورت بارزتر این پادزهر را در خون خود دارند؟

جالب است بدانید پادزهر کرونا ویروس که همان ACE2 محلول است در بدن کودکان و نوجوانان و به نسبت کمتری در زنان بیشتر از مردان وجود دارد. به ویژه در کودکان و نوجوانان 1 تا 17 سال این میزان چشمگیرتر است. به همین دلیل است که تنها 9/0 درصد از بیماران مبتلا به کوئید-19 زیر 9 سال و تنها 2/1 درصد بین 10 تا 19 سال سن داشته اند. به همین نسبت اگر کودکان و نوجوانان به ویروس کرونا مبتلا شوند شدت بیماری در آنها خفیف تر است چرا که پادزهر این ویروس در خون آنها به وفور یافت می شود.

اما با بالا رفتن سن میزان پادزهر در خون کاهش می یابد به صورتی که هر چه سن بالاتر باشد میزان ACE2 محلول کمتر است. البته این کاهش در زنان به نسبت کمتر از مردان است و مطالعات نشان داده اند که سطح خونی ACE2 در زنان بیشتر از مردان است چراکه هورمون استروژن سبب افزایش این پروتئین در خون می شود. جالب اینکه ویروس کرونا در بدن زنان نسبت به مردان چندین روز زودتر پاک می شود و به همین دلیل است که کروناویروس فرصت کمتری برای حمله به ریه زنان پیدا می کند. این اختلاف جنسیتی در مورد ACE2 محلول در کودکان مشاهده نمی شود و میزان ACE2 در هر دو جنس دختر و پسر به یک اندازه است. دلیل این امر این است که مقادیر ACE2 در خون با هورمون های جنسی در ارتباط است و با بالا رفتن سن و فعالیت بیشتر هورمون های جنسی نسبت ها تغییر می کند.

اما از نظر شرایط جسمانی چه کسانی بیشتر در معرض بیماری کوئید-19 هستند؟

جالب است بدانید افرادی که فشار خون بالایی دارند مقادیر کمتری پادزهر (ACE2 محلول) دارند به همین دلیل است که مرگ و میر در بیماران مبتلا به پرفشاری خون بیشتر است. و همچنین هرچه شاخص حجم بدن (BMI) بالاتر باشد میزان ACE2 محلول کمتر است. بنابر این افراد چاق و کسانی که دارای اضافه وزن هستند از پادزهر کمتری برخوردار هستند و بیماری در آنها شدیدتر است.