آیا تا به حال به این نکته دقت کرده اید که چیدمان آشپزخانه چقدر می تواند کار آشپزی را لذت بخش تر کند؟ همیشه نکاتی هستند که با دانش و تجربه بدست می آیند و شما می توانید به خوبی از آنها بهره ببرید و زندگی زیباتری را تجربه نمایید. چیدمان آشپزخانه بر اساس اصول دسترسی، کار پخت و پز را تا حدود زیادی آسانتر می کند. برای لیوان ها، بشقاب ها، چاقوها و سایر لوازم آشپزخانه چه چیدمانی مناسب تر است؟ نکات زیر برگرفته از دانش دکوراسیون و چیدمان است:

اگر بشقاب‌ها در کابینت نزدیک میز، چاقوها در کشو نزدیک کانتر و لیوان‌ها در کابینت نزدیک یخچال قرار گیرند دسترسی شما به آنها آسانتر می شود. مواد غذایی داخل یخچال را هم با اصول مشخص دسته بندی کنید. سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات، غذاهای آماده، گوشت و مرغ را هر کدام در یک طبقه قرار دهید تا دسترسی به آنها نیز ساده‌تر شود.

ظروفی که کمتر از آنها استفاده می کنید بهتر است دم دست نباشند. این کار باعث می شود که هم محیط شما خلوت تر شود و هم اینکه فضا برای قرار دادن لوازم کلیدی تر فراهم گردد. هر سه ماه یکبار سعی کنید که انبار گردانی کنید به این معنی که داخل کابینت ها را به دقت بررسی کنید تا وسایل غیر ضروری را جمع آوری کنید و آنها را به انبار منتقل کنید. همین وسایل اضافی می توانند بسیار دست و پا گیر و آزار دهنده باشند. مورد دیگری که در زیبایی آشپزخانه و آرامش فکری شما تاثیر دارد خوش سلیقگی شماست. وسایل جالب برای طبقه‌بندی وسایل در پلاستیک‌فروش‌ها مانند جای قاشق و چنگال در اختیار شما هستند حتما سری به این فروشگاه‌ها بزنید. در آشپزخانه خانم‌های خانه‌دار همیشه فهرستی از خرید، کارهای انجام شده، کارهای در دست اقدام و… وجود دارد. تعدادی مگنت زیبا و فانتزی خریداری کنید تا این لیست‌ها را روی در یخچال نصب کنید.
برای آسان کردن نظافت کابینت‌ها و یخچال‌، از ضدعفونی کننده های مخصوص یخچال و آشپزخانه استفاده کنید. این ضدعفونی کننده ها هم کار نظافت را آسان‌تر می‌کنند و هم مانع از آسیب رسیدن به سطوح می شوند. اسکاچ و دستمال نظافت آشپزخانه را هر چند روز یک‌بار در آفتاب قرار داده و یا ضدعفونی کنید تا تبدیل به فضای رشد باکتری‌ها نشود.