در خانه نقاط آلوده ای وجود دارند که شاید هیچ وقت فکرش را نمیکردید که بتوانند منبع عفونت و بیماری باشند. معمولا هر سطح پرتماسی می تواند پتانسیل تبدیل شدن به یک مخزن عفونت را داشته باشد. سطوحی مثل دستگیره در، نرده راهروها و شیرآلات دستشویی و حمام در برنامه نظافت هفتگی خانم ها قرار دارد و از این جهت جای نگرانی نیست اما سطوح پرتماس دیگری که به همان اندازه آلوده و عفونی هستند مثل تلفن ثابت، موبایل، آیفون منزل و کنترل تلویزیون متهمانی هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و سبب دردسرهایی برای خانواده ها می شوند. با توجه به تماس های مکرر دست با این وسایل و تجمع بالای میکروبی احتمال ورود این میکروب ها به دهان بالا است و اگر شرایط برای رشد میکروب ها در بدن مساعد باشد می توانند به صورت فرصت طلبانه آسیب جدی به بدن بزنند. این یک اصل مهم در پیشگیری از بیماری های عفونی به خصوص برای کودکان و افراد بالای 60 سال است.
شرایط برای رشد میکروب ها در بدن چه زمانی مساعد است؟ این شرایط زمانی است که سیستم ایمنی فرد بنابه دلایلی مثل استرس، هوای سرد و یا مصرف برخی داروها (مثل کورتون ها) افت می کند. وقتی که سیستم ایمنی افت کند یارای مقابله با باکتری ها را از دست می دهد و درگیر شرایط عفونی می شود و در این شرایط میکروب هایی که تا دیروز به صورت مسالمت آمیز در کنار شما زندگی می کردند امروز عامل بیماری می شوند. این بیماری ها بستگی به نوع میکروب می تواند عفونتی در گلو، روده و یا معده باشد.
چطور می توان خطر ورود میکروب ها را به کمترین حد ممکن برسانیم؟ کارشناسان سلامت توصیه می کنند که حتما وسایل پرتماس خانه در برنامه هفتگی ضدعفونی قرار بگیرند و تا حد معقول و نه وسواسی، این وسایل از میکروب های مختلف پاک شود. ضدعفونی کردن می تواند انواع میکروب ها را از بین برده و فشار میکروبی بر بدن را به کمترین میزان ممکن برساند. در همین راستا، ضدعفونی کننده های میکروزدا بر پایه دانش جهانی و با یاری متخصین نخبه کشوری، محصولات مختلفی جهت قرارگرفتن در سبد سلامت خانواده های ایرانی با مواد موثره بسیار کارا و ایمن به بازار عرضه داشته است.