در زمانی که یک ویروس اپیدمی می شود هر جایی احتمال دارد که به آن آلوده گردد به ویژه اگر ویروس ماندگاری بالایی بر سطوح داشته باشد. همانطور که می دانیم یک فرد ناقل قادر است با یک عطسه ویروس کرونا را در محیط اطراف خود پراکنده و به طور مستقیم سطوح مختلفی را درگیر کند که با اولین تماس دست با سطح، ویروس به سایر افراد منتقل شود. یکی از این وسایل که می تواند حجم بالایی از ویروس را بر روی اجزای خود انتقال دهد خودروها هستند. قسمت های مختلف هر خودرو بسته به میزان تماسی که با دست دارند می توانند به سطوح پرتماس و کم تماس تقسیم گردد. هر کدام از این بخش ها روش تمیز کردن و ضدعفونی مخصوص خود را دارند. بنابراین هر فرد باید بداند که چه اقداماتی در خصوص خودروی شخصی خود انجام دهد که در وحله اول سلامتی خود و در گام دوم سلامتی اعضای خانواده را حفظ نماید.

سطوح پرتماس خودرو

درها، کلیدها، دکمه ها، فرمان، دنده و داشبورد از جمله سطوحی هستند که به صورت مکرر با آن در تماس هستید. احتمال اتصال یک ویروس یا باکتری به این سطوح بیشتر از سایر سطوح است. بنابراین وجود یک ضدعفونی کننده در ماشین برای میکروب کشی این سطوح بسیار مفید است. برای چنین سطوحی مواد ضدعفونی کننده حاوی ترکیبات آمونیوم چهار ظرفیتی قابل استفاده است چراکه علاوه بر قدرت میکروب کشی بالا اثر کدر کنندگی و یا لکه گذاری بر روی سطوح ندارند.

شیشه های خودرو

یکی دیگر از اجزای خودروها که سطح زیادی از خودرو را به خود اختصاص می دهند سطوح شیشه ای ماشین هستند. اگرچه میزان آلودگی در این بخش از خودروها به اندازه سطوح پرتماس نیست اما همانطور که می دانید ویروس کرونا تا 4 روز می تواند بر روی سطوح شیشه ای زنده باقی بمانند. بنابراین لازم است که روزانه یک یا دوبار با یک شوینده و یا یک ضدعفونی کننده سطوح شیشه را تمیز کنید.

سیستم تهویه هوا، خنک کاری و گرمایشی

همانطور که می دانیم ورود هوای بیرون به داخل خودرو از طریق سیستم تهویه و سرمایشی می تواند سبب ورود برخی ذرات میکروبی به داخل حودرو گردد و خود سیستم تهویه محل تجمع انواع ویروس ها شود. برای ضدعفونی کردن مجاری و محفظه های تهویه هوا بهترین راه حل استفاده از اسپری های ضدعفونی کننده موثر از جنس آمونیوم های چهار ظرفیتی است که با پاشش مناسب و اثر ماندگاری بالا قادرند به خوبی انواع میکروب ها را از بین ببرند. البته بهتر است قبل از این کار تا جایی که ممکن است گرد و خاک و آلودگی های نشسته بر فیلترها و سطوح داخلی و خارجی محفظه ها به خوبی پاک شود و سپس اقدام به ضدعفونی نمائید.