ورزش

تحقیقات بسیاری نشان داده است که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای حفظ سلامت جسمانی است رابطه نزدیکی با سلامت و بهداشت روانی و بویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی دارد. ورزش از اضطراب و افسردگی می‌کاهد و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. ورزش راه سالمی برای آزاد کردن انرژی‌های مازاد ذخیره شده در بدن است و این خود بسیار لذت‌بخش و آرامش‌دهنده است. از آنجایی که ورزش می تواند گردش خون در بدن را آسانتر نماید مواد غذایی و اکسیژن بیشتری را راهی مغز می کند و از این راه سبب قدرت تفکر بهتر و در نتیجه تصمیمات صحیح تر در زندگی می شود. هیچ وقت از تاثیر اثرات ورزش غافل نشوید شاید یکی از دلایل رخوت و روزمرگی در زندگی امروزه تحرک پایین و فعالیت جسمانی کم مردم باشد.

تغذیه

برای رسیدن به جسمی سالم و آرام نیاز به روانی سالم است و روان سالم بدون جسم سالم میسر نیست و جسم هم بدون تغذیه نمی تواند سالم باشد ، چرا که سلامت جسمی و روانی انسان به میزان قابل توجهی به نوع تغذیه، کیفیت مواد غذایی و ویتامین ها مربوط است. تناسب اندام، سلامت اندام های داخلی بدن و تفکر صحیح و شفاف مستلزم وجود برنامه تغذیه ای کامل و حساب شده است. قطعا دقت در این جنبه از زندگی می تواند کیفیت زندگی هر شخصی را دوچندان افزایش دهد. تغذیه ارتیاط نزدیکی با ورزش و قابلیت های ذهنی دارد و تغییر در هر کدام از این فاکتورها می تواند دیگری را دستخوش تغییر نماید.

بهداشت فردی و محیط

در مقوله مهم سبک زندگی، قطعا بهداشت و نظافت جایگاه بسیار بالایی دارد. همان گونه که انسان در بعد معنوی سعی میکند با انجام امور شایسته، بهداشت روحی خود را تامین کند در بعد مادی نیز با پیروی از دستوالعمل های سلامت، قادر است پلیدی‌ها و ناپاکی ها را از خود دور کند. وجود میکروب های بیماریزا در خانه پیامدهای ناخوشایندی در پی دارد و مهار این نوع باکتری ها و ویروس ها اولویت مهم در داشتن یک زندگی سالم است. امروزه با گسترش ویروس هایی نظیر HPV و یا HIV و یا سایر بیماری ها زندگی هر فردی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد بنابراین لازم است که اطلاعات لازم جهت پیشگیری از این نوع بیماری ها را داشته باشید.