با توجه به انجام شدن اقدامات پیشگیرانه در جهت انتقال بیماری های ویروسی در کل دنیا، شیوع بیماری هپاتیت از جمله هپاتیت B و C نیز رو به کاهش داشته است. در مسیر حرکت جهانی، طی چند دهه گذشته در ایران نیز با اجرای غربالگری ها و اصول صحیح بهداشتی، سطح شیوع هپاتیت B و C به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است به صورتیکه شیوع هپاتیت B در سطح کشور به کمتر از 2 درصد و هپاتیت C به کمتر از 0.5 درصد کاهش یافته است.

اکنون در سراسر کشور، بجز دو استان گلستان و سیستان و بلوچستان، شیوع هپاتیت بسیار کاهش یافته و به کمتر از 2 درصد رسیده است. البته با وجود اینکه میزان شیوع هپاتیت C در کشور پایین است اما به علت نداشتن واکسن و انجام رفتارهای پر خطر همچون روابط جنسی و یا معتادان تزریقی، خطر انتقال جامعه را تهدید می کند. از اینرو لزوم آموزش موارد پیشگیرانه و نیز گسترده تر شدن غربالگری ها و متعاقب آن انجام اقدامات صحیح بهداشتی می تواند کشور را در جهت ریشه کن کردن این بیماری تا سال 1410 یاری نماید.

از دیگر چالش هایی که نظام سلامت با آن روبرو است اطلاع نداشتن بسیاری از مبتلایان به هپاتیت از بیماری خویش است. در حال حاضر حدود یک میلیون و 400 هزار نفر به بیماری هپاتیت B مبتلا هستند که از این تعداد حدود 60 درصد مبتلایان از بیماری خود اطلاع ندارند و به دلیل خطر انتقال بالای بیماری لزوم کشف بیماری و انجام اقدامات درمانی بیش از پیش مسجل شده است.

از اقدامات موثر در زمینه کاهش انتقال بیماری های ویروسی، غربالگری اهدا کنندگان خون بوده است که موجب شده انتقال خون با اطمینان بسیار بالاتری انجام شود. البته با توجه به شیوع پایین بیماری هپاتیت B ، C و اچ آی وی در جمعیت کشور، خون اهداکنندگان ایرانی جزو سالم ترین خون ها در دنیاست. باید توجه داشت کسانی که در خانواده، فرد مبتلا به هپاتیت B یا C دارند یا خودشان سابقه ابتلا داشته اند، نباید اقدام به اهدای خون کنند. فراموش نکنید اهدای خون یعنی اهدای خون سالم.