در این مقاله اطلاعاتی در خصوص ضدعفونی کردن و اینکه چگونه این فرایند سبب بهبود بهداشت منازل می شود ارائه شده است. در تهیه این مقاله از مستندات و پژوهش های علمی بهره گرفته شده و سعی شده است که فرایند ضدعفونی به صورت کاملا علمی ارائه گردد. اهمیت استفاده از ضدعفونی کننده‌ها، تفاوت ضدعفونی کننده‌ها با شوینده‌ها، موارد نیاز به ضدعفونی و سایر مطالب مرتبط عناوینی هستند که به آنها پرداخته می‌شود.

اهمیت ضدعفونی‌کردن در چیست؟

قطعا بهداشت مناسب یکی از ارکان کلیدی در پیشگیری از بیماری‌ها، جلوگیری از اشاعه میکروب‌ها و حفظ سلامتی است. در زندگی روزمره، پوست انسان با سطوح مختلفی در تماس است. به دلیل این تماس بالا احتمال آلودگی میکروبی و انتقال بیماری‌ها وجود دارد. این مخاطرات زمانی افزایش می‌یابد که پوست آسیب دیده باشد و احتمال راهیابی برخی ویروس‌ها همچون هپاتیت و HIV افزایش پیدا کند. بنابراین ضدعفونی مرتب و طبق برنامه، همیشه مورد تاکید بوده و اهمیت آن روز به روز در حال پررنگ‌تر شدن است. علت تاکید بر ضدعفونی‌کردن این است که شستشو با مواد شوینده تنها آلودگی‌های قابل رویت را از بین می‌برد و نمی‌تواند میکروب‌ها ازجمله ویروس‌ها و باکتری‌ها را حذف کند و این ضعف بارز، سبب بروز همه گیری‌های عفونی و قابل سرایت می‌شود که تاکنون ده ها مورد از آنها گزارش شده است. در این راستا، برای مقابله با میکروب‌ها ترکیبات تخصصی فرموله و طراحی شده‌اند که به صورت وسیع الطیف و سریع الاثر بر روی انواع میکروب‌ها اثرگذار هستند و به همین دلیل استفاده از آنها بیش از پیش در اماکن مختلف گسترش یافته است.

  • جلوگیری از عفونت های آشکار و پنهان: جلوگیری از انتقال عفونت‌های قابل سرایت از سطوح، از مزایای اصلی استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده است. این محصولات می‌توانند با شکستن زنجیره انتقال عفونت، آلودگی میکروبی را مهار کرده و انتقال انواع میکروب‌ها به بدن را به حداقل برسانند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده میزان بیماری‌های قابل سرایت از سطوح را به کمترین میزان ممکن می‌رساند.

 

  • شادابی بیشتر و افزایش کیفیت زندگی: گاهی اوقات با افزایش آلودگی‌ها و ورود میکروب‌ها به بدن، سیستم ایمنی درگیر مبارزه با میکروب‌ها می‌شود و در این جنگ و ستیز، بدن انرژی زیادی را صرف بیرون راندن عوامل بیگانه می‌کند. در این هنگام بدون اینکه علت را بدانیم دچار بی حالی و سستی می‌شویم چرا که انرژی بدن صرف مبارزه با میکروب‌های بیماریزا شده است. در اینجاست که ضدعفونی‌کننده ها با کاهش آلودگی‌های میکروبی وسایل و سطوح، مانع از ورود میکروب‌ها به بدن و جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شوند. بنابراین استفاده از ضدعفونی‌کننده ها در بهداشت وسایل و اماکن، در افزایش کیفیت زندگی بسیار اثرگذار بوده و این دلیلی است که پزشکی مدرن بر آن تاکید می‌کند.