خبرهای این روزها در خصوص شیوع آنفولانزا، آمار مبتلایان و جان باختن تعدادی از هموطنان، هر شنونده ای را بر آن می دارد تا هرچه سریعتر اقدامات پیشگیرانه را فرا بگیرد. شایان ذکر است که وضعیت آنفلوآنزا بدتر از آن چیزی است که نشان داده می شود پس این موارد را خیلی خیلی جدی بگیرید و این مطلب را برای نزدیکان خود ارسال نمائید تا فارغ از این که مسؤولان چه می کنند و چه نمی کنند، خودمان مانع از شیوع این بیماری مرگبار شویم.

ویروس H1N1 را تا چند سال گذشته ویروس آنفلوانزای خوکی می‌نامیدند، زیرا در آن هنگام افرادی مبتلا می شدند که در تماس مستقیم با خوک‌ها بودند. اما در طول چند سال گذشته این وضعیت تغییر کرده است و این ویروس به یک ویروس جدید آنفلوانزای انسانی بدل شده است که انسان‌هایی که هیچ مجاورتی با خوک‌ها ندارند به آن مبتلا می‌شوند و از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شود. قدرت بیماری‌زایی آنفولانزای خوکی یا h1n1 سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است.

در زیر به چند نکته مهم در پیشگیری اشاره شده است:
* بهداشت دست
همانطور که می دانید آنفولانزا یک بیماری ویروسی است و اولین گام برای در امان ماندن از آن رعایت بهداشت است. دستان شما همواره با افراد و سطوح مختلفی در تماس است. با قرارگرفتن ویروس بر دستان شما هر لحظه امکان راه یابی آن به بدن وجود دارد. بنابراین سعی کنید روزانه مرتب دستان خود را با آب و صابون شسته و یا اگر در مکان های عمومی قرار دارید با محصولات ضدعفونی کننده دست به صورت مرتب دستان خود را ضدعفونی نمائید.

* جلوگیری از تماس با چشم و بینی و دهان

حتی الامکان تماس دستان خود با چشم و دهان را کاهش دهید. تماس با دهان و چشم سبب راهیابی سریعتر ویروس ها به بدن می شود.
* ضدعفونی کردن سطوح خانه
ویروس آنفولانزا توانایی زنده ماندن بر روی سطوح تا چند روز را دارد. ضدعفونی کردن سطوح خانه سبب می شود اگر ویروسی از طریق دست ها به منزل راه پیدا کرده باشد از بین برود. همچنین در صورتی که یکی از اعضای خانواده مبتلا به آنفولانزا شده است احتمال سرایت ویروس به سایر افراد کاهش یابد.
* تقویت سیستم ایمنی بدن
توان دفاعی بدن مهمترین امید هر شخص برای مبارزه با بیماری ها است. سعی کنید سیستم دفاعی خود را همواره در بهترین حالت آن نگه دارید. برای تقویت سیستم ایمنی در ابتدا آرامش را به ذهن خود هدیه دهید. از استرس ها پرهیز و امور روزانه خود را به درستی مدیریت کنید تا فشار بر شما به حد کافی کاهش یابد.

دوم تغذیه است. همواره با مواد مغذی و غنی از ویتامین سیستم ایمنی خود را یاری دهید. میوه هایی مثل گریپ فروت و مرکبات و یا شلغم و مصرف چای دارچین سبب تقویت سیستم ایمنی می گردد. از سوی دیگر سعی کنید تا حد امکان مایعات بیشتر مصرف کنید. مصرف مایعات سبب بهبود گردش خون می شود و این موضوع سیستم ایمنی را برای مقابله هر چه بهتر با میکروب ها یاری می دهد.