کشور ما از کشورهایی است که در حال گذار از شکل سنتی به صنعتی یا مدرنیته می باشد و متاسفانه در این مسیر بخشی از آسیب‌های مرحله گذار را دریافت کرده است و شاید یکی از عوامل گسترش عوارض، فضای نامطلوب آموزشی باشد. متاسفانه نظام تعلیم و تربیت مورد تاکید آموزش و پرورش نتوانسته است نسل توانمندی در زمینه مقابله و مواجهه با بحران‌ها تربیت کند. در چنین کشورهایی، ممکن است برخی ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی دستخوش تغییر شود و لازم است که جامعه آمادگی‌های لازم را داشته باشد و ناگهان دستخوش بسیاری از حملات و خطرات قرار نگیرد. یکی از مشکلاتی که اخیرا بحث پیرامون آن وجود دارد گسترش ویروس اچ‌پی‌وی است که روند رو به رشد دارد و یکی از علل آن هم بی اطلاعی مردم نسبت به چگونگی انتقال آن است.

نحوه انتقال ویروس

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس عامل زگیل تناسلی و در برخی موارد سرطان به خصوص سرطان دهانه رحم است. اچ‌پی‌وی بسیار شایع است و بیشترین احتمال ابتلا به آن بلافاصله بعد از شروع فعالیت‌های جنسی است. مساله‌ای که نباید از آن غافل بود این است که انتقال این ویروس به ارتباط کامل جنسی بستگی ندارد بلکه از طریق تماس پوستی در ناحیه تناسلی هم منتقل می‌شود.

نحوه بیماری زایی ویروس

متخصصان، HPV را به دوسته مجزا تقسیم بندی می کنند که هر کدام ویژگی های مربوط به خود را دارند. گروه اول زگیل های خوش خیم تناسلی هستند هم در مردان و هم زنان بروز می کند. در نوع دوم ضایعات تناسلی هستند که به سوی بدخیم شدن حرکت می کنند. هر گروه به صورت کاملتر در زیر شرح داده شده است:

گروه اول: انواع ویروس HPV کم خطر مانند سروتیپ های ۶ و ۱۱ که عامل زگیل تناسلی خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند و مسئول حدود ۹۰ درصد موارد زگیل تناسلی در مردان و زنان می باشند

گروه دوم:  انواع پرخطر ویروس HPV شامل سروتیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵ HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس HPV سروتیپ ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.

با توجه به این شیوع، باید چه کار کرد؟

در درجه اول باید آگاهی مردم را نسبت به این ویروس بیشتر کرد، باید به افراد روش‌های محافظت در رابطه جنسی را آموزش داد و برای داشتن روابط سالم جنسی فرهنگ‌سازی کرد.