اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی مستعد سرماخوردگی و آنفولانزا هستید این مطلب می تواند به شما کمک کند.

همواره این سوال پرسیده می شود که چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم و از دست بیماری های فصلی و یا حتی عفونی راحت شویم. جالب است بدانید که سیستم ایمنی یارای مقابله با بسیاری از عوامل بیگانه را دارد و می تواند قوی تر از آنچه شما تصور می کنید آنها را نابود کند. اما برای این منظور سیستم ایمنی باید تقویت شود. در زیر نکاتی پیرامون تقویت بهتر سیستم ایمنی شرح داده شده است.

1- اولین و مهمترین مورد در نکاتی که قرار است اشاره گردد مربوط به آرامش ذهن و بهبود عملکرد مغز انسان است زیرا که مغز و سیستم ایمنی ارتباط مستقیم و پیوسته با هم دارند. پیام های شیمیایی و عصبی به طور پیوسته از مغز به سیستم ایمنی مخابره می شود و به عملکرد آن سمت و سو می دهد همین پیام ها می تواند سرنوشت ابتلا به یک بیماری و یا شدت مقابله را رقم بزند.

2- تغذیه عامل دیگری است که نقش پر رنگی در تقویت سیستم ایمنی دارد. وجود مقادیر کافی پروتئین و کربوهیدرات در برنامه غذایی و نیز وجود میوه سبزیجات از عوامل مهم در تقویت سیستم ایمنی است. از مهمترین میوه ها می توانیم به گروهی اشاره کنیم که بیشترین مقادیر ویتامین C را دارند. میوه هایی همچون گریپ فروت و انواع لیموها حاوی ویتامین C فراوان هستند. فلفل دلمه ای قرمز رنگ یکی دیگر از مواد غذایی غنی از ویتامین C است. سیر نیز با داشتن فلز روی می تواند تاثیر قابل قبولی در بهبود و تقویت سیستم ایمنی داشته باشد.

3- خواب کافی می تواند تنظیمات سیستم ایمنی را به شکل قابل قبولی بهبود دهد و اثربخشی و بازدهی آن را افزایش دهد. در کنار خواب کافی ورزش نیز تنظیم کننده هورمون های بدن است و می تواند به خوبی بر عملکرد ایمنی بدن تاثیر گذار باشد. روزانه در حد 20 الی 30 دقیقه ورزش تاثیر چشمگیری در تقویت عملکرد بدن دارد.

  1. نظافت منظم منزل و محیط می تواند در کمتر شدن باکتری ها و ویروس ها و در نتیجه استراحت و تجدید قوای سیستم ایمنی تاثیر داشته باشد. آلودگی میکروبی محیط علاوه بر اینکه می تواند باعث آشفتگی سیستم ایمنی گردد به دلیل تحریک مکرر گلبول های سفید، پاسخ ایمنی را دچار ضعف و خستگی بلند مدت می کند. بنابراین نظافت محل زندگی خود را همیشه مورد توجه قرار دهید و از میکروب زدایی آن اطمینان حاصل کنید.