شما در انتخاب آرایشگاه چه نکاتی را معیار خود قرار می دهید؟ نزدیک بودن آرایشگاه به محل کار یا خانه؟ ارزانی آن؟ به روز بودن مدل‌ها و امکانات آرایشی؟ با تجربه و با سابقه بودن آرایشگر؟

آیا تا به حال معیار وضعیت بهداشت و رعایت استانداردهای بهداشتی در یک آرایشگاه هم در انتخاب شما تاثیری داشته است؟

به دلیل مراجعه بالای مشتریان به آرایشگاه ها، یک وسیله چندین بار برای مشتری های مختلف در طول روز استفاده می شود و در صورتی که ضدعفونی کردن این وسایل به خوبی انجام نگرفته باشد پیامدهای مخاطره آمیزی برای مشتریان در پی خواهد داشت. یکی از خطرهایی که هر فردی را در این اماکن تهدید می کند بحث انتقال بیماری های خونی است. بیماری هایی که از طریق خراش های پوستی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می شوند. بیماری های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت از مهم ترین بیماری هایی هستند که توسط وسایل مورد استفاده در آرایشگاه ها و هر نوع وسیله های که می تواند پوست را خراش دهد و یا سوراخ کند منتقل می شوند.

نوع دیگر بیماری ها که در درجه دوم اهمیت قرار دارند بیماری های پوستی هستند. بیماری های قارچی و جوش های پوستی توسط وسایلی مانند شانه، برس، پیش بند و حوله آلوده منتقل می شوند. از مهمترین معضلات قارچ های پوستی کچلی است. کلیه متصدیان آرایشگاه ها موظف اند که طبق بخشنامه سال 1390 تجهیزات خود را ضدعفونی کنند و صدور صلاحیت بهداشتی از طرف اداره بهداشت منوط به انجام چنین کاری است. بنابراین به هر آرایشگاهی که مراجعه می کنید اولین فاکتوری را که باید در نظر بگیرید بحث ضدعفونی شدن وسایل و پیشگیری از بیماری ها است.

در صورت استفاده از وسایل مشترک، باید اقدامات ضد عفونی وسایل کار در حضور مشتری و قبل از شروع به کار انجام شود. آرایشگر باید همچنین دست‌های خود را بعد از پایان آرایش هر مشتری و قبل از شروع کار مشتری بعدی با صابون مایع ملایم و مخصوص، شستشو داده یا با ژل های ضدعفونی کننده تمیز نماید.

وسایل استفاده شده برای هر مشتری، در ظرفی مجزا قرار گیرد تا در اولین فرصت شستشو شده و در ظرف محلول ضدعفونی قرار گیرد. برای ضدعفونی سطح میز کار، پس از آرایش هر مشتری، سطح بایستی با اسپری مخصوص ضدعفونی سطوح تمیز شده و سپس با دستمال تمیز و مناسب پاک شود.کف محل کار نیز لازم است روزانه به وسیله مواد ضدعفونی کننده گندزدایی شود.