مواجهه هر انسان با باکتری ها از همان دوران جنینی آغاز می گردد. باکتری های مفید در دوران جنینی از مادر به روده جنین منتقل می گردد و ترکیب میکروبی روده که همانند اثر انگشت اختصاصی است ایجاد می شود. این توده میکروبی که به صورت لایه ای نازک است در سرتاسر روده گسترش می یابد و اثرات قابل توجهی در تنظیم سیستم گوارش، سیستم ایمنی و حتی سیستم عصبی ایفا می کند. جالب است بدانید که این عضو میکروبی با بالغ شدن فرد به حدود 1 کیلو گرم می رسد. یعنی هر فرد بالغ به طور میانگین از یک کیلوگرم باکتری در روده خود که حدودا معادل وزن مغز است برخودار می شود. این تجمع میکروبی به حدی پیچیده است که به عنوان عضوی از بدن در نظر گرفته شده است و لذا حفظ نظافت محیطی و رعایت بهداشت فردی برای حفاظت از این ارگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم رعایت مناسب بهداشت فردی و محیطی با وارد شدن میکروب های مضر به روده، توازن و تعادل این سیستم میکروبی به هم می ریزد و اثرات ناخوشایند آن بر سلامت شخص پدیدار می شود. با به هم ریختن تعادل، سیستم ایمنی شروع به تولید مواد التهابی کرده و زمینه برای بروز بیماری های خود ایمن مهیا می شود.

از اینرو باید محیط منزل و به ویژه سطوح به خوبی از باکتری های بیماری زا پاک گردد. ضدعفونی کننده های خوب و ایمن می توانند این امر را تا حدود بالایی میسر نمایند. یک ضدعفونی کننده سطوح می تواند به خوبی طیف وسیعی از میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین ببرد. یکی از مزایای این ضدعفونی کننده ها عدم نیاز به آبکشی و سریع الاثر بودن آنها در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها است. این موضوع برای ادارات و سازمان ها حائز اهمیت است چرا که در محیط های پر تردد گردش میکروب های بیماری زا بیشتر از محیط خانگی است و همانطور که دیده می شود در ادارات مبتلا شدن به بیماری های گوارشی از جمله اسهال و استفراغ بیشتر است. از اینرو نیاز به نظافت در چنین محیط هایی ضروری تر به نظر می رسد.

برای محافظت کردن از فلور باکتریایی در روده ها بایستی از ورود عوامل بیگانه تا حد ممکن به دستگاه گوارش پیشگیری نمود. این موضوع با فرا رسیدن فصل تابستان و تکثیر بیشتر میکروب ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. علاوه بر ضدعفونی کردن سطوحی مانند سطوح توالت و سطوح پرتماس، ضدعفونی دست با محلول های تخصصی دست نیز یکی از راهکارهای بسیار موثر برای پیشگیری از بیماری های عفونی است. سعی کنید هنگامی که در منزل هستید با شستشوی منظم دست با آب و صابون اجازه رشد به میکروب ها را ندهید و در هنگام تردد در بیرون از خانه و به ویژه وسایل حمل و نقل عمومی و یا ادارات و سازمان ها با توجه به کمبود دسترسی به آب و صابون بهتر است یک ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید.