حتما شما هم با این موقعیت ناخوشایند مواجه شده‌اید که در یخچال را باز می‌کنید تا برای خودتان یک غذای خوشمزه درست کنید، ولی ناگهان با بوی بدی مواجه می‌شوید که نمی‌دانید منشأ آن چیست. در این مطلب قصد داریم تا در سه مرحله بوی یخچال را از بین ببریم.

1. یخچال را بادقت تمیز کنید:

در گام اول داخل یخچال را نگاه کنید و هر چیزی که درحال فاسدشدن است یا هرچیزی که طی ۵ روز آینده آن را مصرف نخواهید کرد دور بریزید. مواد باقی‌مانده را در جای خنکی قرار دهید، روی آنها را با یخ بپوشانید و یخچال‌تان را از برق جدا کنید. موقع تمیز کردن، همه‌ی قفسه‌ها را پاک کنید، کشوها را بیرون بیاورید و در سینک، خیس کنید و تمام فضای زیر کشوها را تمیز کنید. دیواره‌ها و کف یخچال را هم فراموش نکنید.

2. قفسه ها را به خوبی ضدعفونی نمایید:

یکی از علل اصلی بوی یخچال میکروب هایی هستند که در قفسه ها رشد کرده اند. برخی باکتری ها که از مواد غذایی و به خصوص گوشت به یخچال راه پیدا کرده اند به دیواره ها، سینی های طبقات و بخش داخلی در یخچال متصل می شوند. گام دوم برای خلاص شدن از بوی یخچال از بین بردن این باکتری ها است. با استفاده از ضدعفونی کننده مخصوص یخچال این کار به سادگی و در کمتر از یک دقیقه قابل انجام است. ابتدا چندبار ضدعفونی کننده یخچال میکروزدا را بر روی طبقات یخچال و نیز سینی های آن اسپری نمایید. پس از 30 ثانیه با یک دستمال تمیز قسمت های اسپری شده را پاک کنید. این کار باعث می شود که در کمترین زمان ممکن میکروب های تولید کننده بو از فضای یخچال حذف شوند. ضدعفونی نمودن قفسه های یخچال را می توانید به سادگی، یکبار در هفته انجام دهید. بدون نیاز به آبکشی و تنها با یک دستمال تمیز این کار امکانپذیر است.

3. از ظروفی استفاده کنید که داخل آنها هوا نفوذ نمی‌کند:

باقی‌مانده‌ی پیتزا را با ظرف مقوایی‌اش داخل یخچال نگذارید، ساندویچ را با برگه‌ی دورش در یخچال نگهداری نکنید و کاسه‌های سس و مواد دیگر را به‌صورت سر باز داخل یخچال قرار ندهید. همه‌چیز را در ظروفی بگذارید که هوا به داخل‌شان نفوذ نکند. این کار علاوه بر اینکه باعث فاسدشدن دیرهنگام مواد غذایی می‌شود، از بو گرفتن یخچال هم جلوگیری می‌کند.