همانطور که در سطح جامعه مشاهده می شود در باشگاه های ورزشی به اندازه ای که از گرفتن شهریه و حق بیمه نام برده می شود بر بهداشت فردی و اجتماعی تاکید نمی شود. علت سهل انگاری در این موارد این است که تصور می شود مردم در این خصوص از اطلاعات لازم برخوردار هستند و نیازی به آموزش و یا فراهم کردن امکانات بهداشتی نیست. این در حالی است که یادآوری رعایت بهداشت در هر جا و زمانی  به صورت مکرر لازم و ضروری است.

معمولا مکان های ورزشی تنها یک سرویس بهداشتی و یک آب سرد کن دارند و اکثر مواقع خبری از مایع دستشویی و یا ضدعفونی کننده دست نیست. با توجه به فصل سرما و وجود بیماری های شایع سرماخوردگی و آنفولانزا، سرفه یا آبریزش بینی می تواند خیلی سریع باعث انتقال بیماری شود. یکی از روش های انتقال آلودگی در این مکان ها اثرات به جای مانده از میکروب ها در روی دست افراد است و دستان آلوده می تواند آلودگی را به راحتی در حین تمرین به دستگاه های مختلف و در نهایت به  افراد حاضر در باشگاه منتقل کند.

راه های پیش بینی شده برای پیشگیری از این بیماری ها در این اماکن عمومی رعایت بهداشت فردی است. شستن دست ها با مایع دستشویی بعد از استفاده از سرویس های بهداشتی و تمرین، ضدعفونی دست در حین انجام تمرینات، نکشیدن دست های آلوده به جاهایی همچون چشم، دهان، ضدعفونی سطوح دستگاه ها پس از پایان هر تمرین، استفاده از وسایل شخصی تمیز چون لباس، زیرانداز، حوله و لیوان از جمله اقدامات پیشگیرانه ای هستند که به خوبی از انتشار میکروب ها جلوگیری می کنند. در صوت عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی علائم جبران ناپذیر و دیر جبران پذیر، در مدت زمان کوتاه بروز خواهند کرد.

لزوم فرهنگ سازی در خصوص سالم سازی باشگاه های ورزشی

فراهم آوردن شرایط و ملزوماتی که ورزشکاران بدون هیچ گونه تهدیدی به ورزش بپردازند از اصول کلیدی هر باشگاه می باشد و ضرورت دارد که فرهنگ سازی در خصوص بهداشت فردی و اجتماعی در این مکان ها با جدیت برنامه ریزی و دنبال شود. ضدعفونی کردن اتاق رختکن، سرویس های بهداشتی، محل دوش ها، محل تعویض حوله ها و کمدهای شخصی بخش مهمی از تامین بهداشت سالن های ورزشی را تشکیل می دهند. بی توجهی به این موارد، امکان انتقال انوع عفونت های شایع را افزایش خواهد داد.

تاکید سازمان های نظارت کننده بر باشگاه های ورزشی بر لزوم رعایت اصول بهداشتی سبب بهبود و ارتقای وضعیت سلامتی در این مکان های پر تردد می گردد. چه خوب است غیر از امتیاز دادن به استاندارد بودن وسایل ورزشی و کار کرد آن ها، از نظر بهداشت نیز به این مکان ها امتیازاتی را بدهند چرا که بهداشت در این مکان ها با فعالیت ورزشکاران نسبت مستقیم دارد. با توجه به اینکه سالم سازی باشگاه های ورزشی یکی از مولفه های اساسی فرهنگ سازی ورزش است، رعایت بهداشت همه جانبه انگیزه ورزشکاران را نیز در آن محل در ادامه ورزش دو چندان می کند.

در پایان ذکر این مطلب ضروری است که زمانی که افراد دچار بیماری هستند با توجه به اینکه زمینه انتقال بیماریشان در سالن ورزشی بیشتر می باشد از حضور در باشگاه تا زمان بهبود جدا خودداری کنند و در صورت رفتن به سالن ورزشی قبل از بهبود بدانند که به دلیل ضعیف شدن بدنشان به علت بیماری، بدن مستعد پذیرش بیماری های دیگر نیز می باشد و وضع او را وخیم تر خواهد کرد.